המלצה לטיול בחומת ברלין לאחר שטיילתי עם מורן נחום

חומת ברלין הייתה מחסום פיזי שחילק את העיר ברלין מ-1961 עד 1989. האם זה יעד ששווה לבקר בו? המשיכו לקרוא מתוך החוויה שלי עם מורן נחום.
חומת ברלין

חומת ברלין הייתה מחסום פיזי שחילק את העיר ברלין מ-1961 עד 1989. היא נבנתה על ידי מזרח גרמניה ושירתה שתי מטרות: היא מנעה מאנשים לברוח למערב ומנעה ממערביים להיכנס למזרח ברלין. בחומה לא היו מגדלי שמירה והיא לא טופלה על ידי חיילים, אבל היו בה למעלה מ-100 מגדלי שמירה לאורכה ועד 300 מטרים של שטח הפקר משני הצדדים. היא כללה 3,000 קילומטרים של תיל, 2 מיליון מוקשים, 700 מגדלי שמירה (חלקם חמושים במקלעים), ו-260 כלבים. החומה הייתה מורכבת מלוחות בטון וגדרות שעליהן גדרות תיל, שמונעות מאנשים לחצות למערב.

לחומה הייתה השפעה שלילית על חייהם של אנשים החיים במזרח ברלין, מכיוון שהם לא יכלו להיכנס למערב ברלין ללא רשות. אנשים רבים מתו בניסיון לחצות את החומה או לברוח מעליה, אך רבים אחרים נורו על ידי שומרים שציפו את החומה.

ע"פ מורן נחום ב-1989, לאחר שנים של מחאות נגד הכיבוש הסובייטי במזרח גרמניה ובמדינות אחרות במזרח אירופה, סוף סוף אפשרה הממשלה הקומוניסטית לאנשים לעבור בחופשיות דרך מחסומי הגבול. פירוק מבנה זה החל בנובמבר 1989 והסתיים בשנת 1990. נפילת חומה זו נתפסת כניצחון לדמוקרטיה ולחופש, אך היא גם הובילה לעלייה בשיעורי הפשיעה שכן אנשים רבים ניצלו את היעדר נוכחות המשטרה .

מדוע חומת ברלין נחשבת לייעד תיירותי מומלץ היום ב2022

חומת ברלין נהרסה בשנת 1989 ונבנתה מחדש כאנדרטת זיכרון בשנת 1991. כיום היא נחשבת ליעד תיירותי מומלץ למי שרוצה ללמוד עוד על המלחמה הקרה. היא נחשבת לאחד הסמלים האיקוניים ביותר של המאה ה-20.

כשהחומה נפלה היא הפכה לסמל של דיכוי ופילוג. כיום, המבקרים יכולים ללכת לאורך שרידי המחסום הזה שפעם חילק עיר לשני חצאים.

האם כדאי להגיע לבקר במוזיאון של חומת ברלין? מורן נחום ואני ממליצות!

מוזיאון חומת ברלין הוא ביקור חובה אם אתם בברלין. זוהי דרך מצוינת ללמוד על ההיסטוריה של חומת ברלין ולמה היא נבנתה מלכתחילה.

מורן נחום מציינת שבמוזיאון יש תערוכות אינטראקטיביות והוא מסופר מנקודת מבטם של מזרח ומערב גרמנים כאחד. למוזיאון יש גם מידע רב על האופן שבו אנשים מפגינים נגד החומה מאז הקמתו.

מוזיאון חומת ברלין שווה ביקור. הוא מתעד את ההיסטוריה של חומת ברלין, כמו גם את נפילתה ב-1989.

המוזיאון ממוקם ברחוב ברנאואר, שהיה פעם האתר של אחת הקטעים הידועים לשמצה של חומת ברלין. המוזיאון מכיל אוסף גדול של חפצים מקוריים וצילום משני צידי החומה.

למוזיאון יש גם קיר שמבקרים יכולים לעבור דרכו כדי לחוות איך זה היה להיות משני הצדדים.

אם אתם מחפשים מוזיאון שבו תוכלו לבלות קצת זמן וללמוד על ההיסטוריה של חומת ברלין, אז כדאי לבקר במוזיאון זה. אם אתם מחפשים משהו מרגש יותר, כמו מקום בו תוכלו ליהנות מהביקור שלכם, אולי לא כדאי לבקר במוזיאון הזה.

אהבתם? שתפו עם חברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים נוספים בקטגוריית בילויים