האם תא לחץ מועיל לבריאות?

תא לחץ נחשב לדרך הטובה ביותר להגדלת כמות החמצן בגוף. מדובר במבנה אטום אליו מוזרם אוויר בלחץ גבוה. האם תא לחץ מועיל לבריאות? המשיכו לקרוא
תא לחץ

מהו תא לחץ? מדובר במבנה אטום העשוי מחומרים עמידים אליו מוזרם אוויר בלחץ גבוה כדי להעלות את הלחץ האטמוספרי בתא. במסגרת טיפול בתא לחץ מקבלים המטופלים טיפול באוויר עם ריכוז של 100% חמצן.  טיפול בתא לחץ, הנקרא טיפול היפרברי, מאפשר להעלות את רמת החמצן ברקמות הגוף ובדם ולכן הוא מעודד תהליכי ריפוי, יצירת כלי דם חדשים ותהליכים אנטי דלקתיים. בבתי חולים שונים נעשה שימוש בתאי לחץ למטופלים הסובלים ממצבים רפואיים שונים. בשנים האחרונות קיבל תא הלחץ מעמד חדש גם כטיפול אנטי אייג'ינג והתפתחה תעשייה של תאי לחץ המופעלים במכונים פרטיים, ללא רישיון משרד הבריאות. האם תא לחץ מועיל לבריאות ובאילו מצבים? לענות על השאלות הללו במאמר שלפניכם.

מה הם היתרונות של השימוש בתא לחץ?

שימוש בתא לחץ נחשב לדרך הטובה ביותר להגדלת כמות החמצן בגוף, ולרוב השימוש בו נעשה בסיטואציות רפואיות שונות, כגון: ריפוי פצעים וזיהומים, פגיעות כתוצאה מתאונות ימיות, טיפול בפגיעות קרינה, שיפור הזיכרון, טיפול בסכרת,  תסמונת של עייפות כרונית, פציעות ספורט, תסמונת פוסט קורונה, איבוד שמיעה פתאומי, ירידה קוגניטיבית ועוד. הטיפול בתא לחץ נמשך בממוצע כשעתיים.

האם תא לחץ מועיל לבריאות?

לפי מחקר שנעשה באוניברסיטת תל-אביב בשנת 2022, תא לחץ סייע לחיילים שסבלו מפוסט-טראומה ולא נרפאו באמצעות טיפולים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים. מחקר נוסף שנערך במרכז שמיר בשנת 2021 מצא כי תא הלחץ היה יעיל לתסמיני פוסט קורונה. 

במחקר שנעשה בחודש ספטמבר 2022 באוניברסיטת תל-אביב נמצא שאצל נסיינים מעל גיל 65 שסבלו מירידה בתפקודי המוח, שזהו שלב לפני דמנציה ואלצהיימר, חל שיפור של זרימת הדם למוח ואף נמצא שיפור ממשי בביצועים קוגניטיביים. 

לעומת זאת, ה-FDA הבהיר כי אין ממצאים מובהקים לגבי מצבים רפואיים שונים וכי היעילות של תא לחץ במקרים של סרטן, אוטיזם ואלצהיימר אינה מוכחת. 

לגבי אנטי אייג'ינג אין עדיין נתונים על יעילות השיטה. בכל מקרה, על יעילות השימוש בתא לחץ לטיפול מצבים רפואיים שונים, הדעות חלוקות מצד הרופאים וגם  מצד מטופלים שהתנסו בו. 

אהבתם? שתפו עם חברים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מאמרים נוספים בקטגוריית גוף ונפש
טיפול שורש
מתי נבצע טיפול שורש?

טיפול שורש הוא כמובן מונח המגיע אלינו ישר מעולם טיפולי השיניים. ברבות הימים הפך המונח לניב שגור בפי רבים. אלו המעוניינים לתאר סיטואציה בה יש

קרא עוד »
טיפולים דנטאליים אסתטיים
טיפולים דנטאליים אסתטיים שכדאי להכיר

השיניים שלנו בעלות השפעה דומיננטית על המראה הכולל ומלבד רפרטואר רחב של טיפולים הקשורים לבריאות השן, כגון סתימות, כתרים, טיפולי שורש, הרי שבשנים האחרונות עלתה המודעות לקיומם של מגוון טיפולים דנטאליים אסתטיים המיועדים לשיפור התפקוד והחזות של השיניים להשגת חיוך מיליון דולר.

קרא עוד »
אכילה נכונה בגיל ההתבגרות
אכילה נכונה בגיל ההתבגרות

הרגלי אכילה לא בריאה בשלבי ההתבגרות וההתפתחות, עלולים לגרום לנזקים בעתיד. במאמר זה אני ממליצה על הרגלים של אכילה נכונה בגיל ההתבגרות. המשיכו לקרוא

קרא עוד »